Kurs Concept Artu i Ilustracji - poziom zaawansowany


Kurs Concept Artu i Ilustracji - poziom Zaawansowany
Prace wykonane na naszych kursach przez ich uczestników

Na skróty:

 

Kurs przeznaczony jest dla zaawansowanych i średniozaawansowanych artystów cyfrowych, zainteresowanych branżą gier, filmu, animacji czy reklamy. Skupiamy się na:

 • efektywności projektowania nastawionego na przekazywanie treści i wspieranie wydźwięku emocjonalnego projektu
 • nabyciu praktycznych umiejętności kreatywnego i projektowo zorientowanego myślenia
 • stworzeniu pełnowartościowych prac do portfolio uczestnika
 • konsultacji portfolio pod kątem aplikacji do najważniejszych firm w Polsce i za granicą

Najbardziej pracowitym uczestnikom nasze kursy pomogły w podjęciu pracy w firmach takich jak Techland, Vile Monarch, Spokko, Reikon Games, The Dust, NetEnt, Picadilla, Ten Square Games, Dash Dot Creations, NineZyme.

W sezonie 2023/24 kurs odbywa się całkowicie w trybie ON-LINE - wynika to z preferencji i zapotrzebowania uczestników. Forma kursu to teoria + praktyka: wykłady i pokazy, zadania do realizowania na zajęciach i "w domu", indywidualny kontakt z prowadzącym, feedback i overpainty dla każdego uczestnika.

Ukończenie kursu poświadczone zostanie elektronicznym certyfikatem - pod warunkiem udziału w co najmniej 4 blokach kursu, zrealizowania głównych prac w poszczególnych blokach tematycznych oraz przesłania nam zebranych efektów końcowych (finalne prace + szkice, ćwiczenia, projekty).

 

 

PROWADZĄCY

Kurs powstał we współpracy z Grześkiem Przybysiem, który nadał formę i wyznaczył kierunek tych warsztatów, poprowadził bloki #1 i #2 w pierwszym sezonie oraz bloki gościnne w kolejnych sezonach. Grzesiek to rysownik koncepcyjny, ilustrator i współtwórca studia Division48, wcześniej concept artist we wrocławskim Techlandzie (pracował nad takimi tytułami jak Call of Jaurez:Bound in Blood, Dead Island i Call of Juarez: The Cartel). W Division48 współpracował z takimi klientami, jak UbisoftCD Project RED, Platige Image, tworząc animacje, ilustracje oraz materiały promocyjne (projekty takie, jak Witcher 3, Dying Light, Call of Juarez: Gunslinger, Might and Magic XHeroes VII.

Przez cztery pierwsze sezony (2016-2019) kurs prowadził Konrad Czernik - wówczas Senior Concept Artist w firmie TECHLANDz ponad 10-letnim doświadczeniem w branży, pracujący przy takich tytułach jak Dying Light 1 i 2, seria Dead Island, seria Call of Juarez, Hellraid i kilka projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Kilka lat wspomagał aranżację środowiska gry, by płynnie przejść do specjalności projektowania postaci. Prelegent największych imprez branżowych (m.in. Digital Dragons, PGA, GIC), prowadzący szkolenia i wykłady na uczelniach wyższych (m.in. ASP we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski, AGH w Krakowie) oraz w wielu zewnętrznych firmach. W tym czasie kurs objęty był oficjalnym patronatem przez firmę Techland

W ramach kursu pojawiły się także bloki specjalne, prowadzone gościnnie przez takich artystów jak Greg Westphal (wtedy Concept Artist w Techlandzie, absolwent Feng Zhu FZD School of Design) i Milena Młynarska (wtedy Storyboard Artist w Techlandzie, ilustratorka). Następnie kurs przybrał formę bloków tematycznych prowadzonych przez różnych artystów koncepcyjnych i ilustratorów, takich jak Bożena Chądzyńska (znana wtedy z pracy nad grą Ori and the Will of the Wisps dla Moon Studios), Kasia 'Kafis' Zielińska (pracująca wtedy w Techlandzie przy Dying Light 2 oraz współpracująca z Wizards of The Coast przy grze karcianej Magic: The Gathering), Marcin Przybyś (szef studia Division48), Piotr Leszczyński (wtedy grafik 2D i concept artist w warszawskim studio Vile Monarch) oraz przedstawieni poniżej obecni prowadzący.

Obecny sezon kursu prowadzą: 

Patrycja Bartnik aka Pat Fix

Patrycja 'Pat Fix' Bartnik - artystka koncepcyjna i ilustratorka powiązana ze światem filmów, cinematików i gier komputerowych. Obecnie Senior Concept Artist w Techlandzie przy grze Dying Light 2, wcześniej pracowała w Platige Image przy tworzeniu cinematików takich jak: Metro Exodus, The Division 2, For Honor, Skull and Bones, CrossFire, Vampire the Masquerade 2, Total War: three Kinghtoms, Wonder Woman, Legendy Allegro oraz produkcji dla Netflixa - Love death & robots czy The Witcher. Jej doświadczenie obejmuje pracę na stanowiskach Concept Artist, Asset Lookdev Artist oraz Mattepainter, także przy teledyskach muzycznych i na planie filmowym. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz studiowała na Univerisity of Ljubljana.

www.artstation.com/patfix

Piotr BystryPiotr Bystry - artysta koncepcyjny z ponad 10-letnim doświadczeniem w tworzeniu treści do gier. Obecnie jako freelancer projektuje środowiska, obiekty i tekstury, wcześniej concept artistVile Monarch. Zamieszkuje w Warszawie, a współpracuje ze studiami z Polski i zagranicy, takimi jak Materia Design, Vilemonarch i Hyperstrange. Podczas pracy łączy ze sobą podstawowe techniki jak rysunek i photobashing z zaawansowanymi technikami 3D (modyfikatory, geometry nodes etc.). Pracował przy projektach takich jak Floodland i Devils Hunt. W latach 2016-2018 uczestnik Kursu Concept Artu i Ilustracji (poz. zaawansowany) w Fenomenarium pod okiem Konrada Czernika. W naszej Pracowni brał również udział w zajęciach z malarstwa, rysunku postaci z natury oraz plenerze malarskim.

www.artstation.com/piotrbystry

 

Kacper MadejakKacper Madejak - Senior Concept Artist w Rebel Wolves. Do niedawna artysta koncepcyjny w firmie Spokko, należącej do grupy CD PROJEKT, odpowiedzialny za projektowanie postaci, potworów, środwiska i wielu różnych assetów w grze The Witcher: Monster Slayer. Swoją poważną przygodę z grafiką koncepcyjną rozpoczął w 2015 r. w Fenomenarium na podstawowym kursie Concept Artu i Ilustracji u Kuby Witowskiego, potem kontynuował naukę przez 2 sezony na poziomie zaawansowanym (2016-2018) pod okiem Konrada Czernika. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły mu stworzyć autorski projekt, który przykuł uwagę wielu profesjonalistów z branży na evencie Promised Land (organizowanym w Łodzi przez CD Projekt Red), czego finalnym efektem było zatrudnienie przy projekcie bazującym na największym polskim IP, The Witcher.

www.artstation.com/kacpermadejak 

 

 

HARMONOGRAM KURSU 2023/24 

W tym sezonie kurs odbywa się całkowicie w trybie ON-LINE

BLOK #1 Monster Concept Art (wrzesień-październik)    (prowadzący: Kacper Madejak)

 • projektowanie potworów z concept artystą The Witcher: Monster Slayer
 • praca z briefem, moodboard i reference board
 • różnice pomiędzy projektowaniem potworów a postaci
 • szukanie inspiracji, szkicowanie kreacyjne
 • demo zastosowania ZBrusha do blockoutu postaci w 3D, omówienie podstawowych narzędzi ZBrusha i techniki pracy z rzeźbą w czasie produkcji
 • praca nad konceptem z wykorzystaniem różnych technik: digital painting, photobashing, opcjonalnie rzeźbienie w 3D w ZBrushu (posiadanie go nie jest konieczne do wzięcia udziału w kursie)
 • tworzenie wersji kolorystycznych, przydatne techniki przy pracy z kolorem w Photoshopie
 • finalizacja konceptu i panel prezentacyjny

BLOK #2 Projektowanie środowiska z wykorzystaniem photobashingu (listopad-grudzień)    (prowadząca: Patrycja 'Pat Fix' Bartnik)

 • analiza przykładów, różnice między mood artem a key artem
 • omówienie różnych stylistyk, ćwiczenia bryłowe i kompozycyjne
 • czarno-białe szkice oraz omówienie efektywnych technik tworzenia kolorowych szkiców
 • techniki photobashingu oraz wykorzystywanie go we wszystkich etapach projektowych
 • aspekty techniczne grafiki wykorzystanej w grze, rozmieszczenie detalu, światło
 • wykonanie kilku konceptów enviro dopasowanych do wybranego typu gry 

BLOK #3 Projektowanie postaci z wykorzystaniem photobashingu (styczeń-luty)   (prowadząca: Patrycja 'Pat Fix' Bartnik)

 • analiza przykładów i teoria conceptowania
 • projektowanie postaci w settingu wybranej gry
 • praca z briefem oraz feedbackiem
 • praca z referencjami i inspiracjami - jak dobrać odpowiednie narzędzia i kreatywnie podejść do tematu
 • szkicowanie kreacyjne, praca na sylwetach, proporcje, paleta kolorow, mood postaci
 • photobashing - techniki i zastosowanie
 • finalizowanie CA

BLOK #4 Projektowanie lokacji z wykorzystaniem technik 3D (Blender) (marzec-kwiecień)   (prowadzący: Piotr Bystry)

 • omówienie zastosowania Blendera 3D w procesie powstawania concept artu
 • szkicowanie lokacji: brainstorming, szukanie pomysłu na kolor i kompozycję
 • tworzenie prostego blockoutu lokacji, sposoby jego interpretacji i wykorzystanie do tego technik 2D i 3D
 • praca przy uzyciu 3D skanow i stockowych modeli
 • oświetlenie i tworzenie nastroju lokacji
 • obróbka i dostosowanie wykonanego renderu w 2D
 • wymagana jest podstawowa znajomość interface’u i nawigacji w Blenderze - można go opanować w bardzo krótkim czasie od podstaw np. z tutorialami Blender Guru (Level 1 wystarczy na potrzeby tego bloku).

BLOK #5 Projektowanie pojazdu (maj-czerwiec)    (prowadzący: Kacper Madejak)

 • projektowanie pojazdu wybranego typu w settingu fantasy lub steampunk
 • praca z briefem, moodboard i reference board
 • inspiracje, kreatywne przetwarzanie oczywistych form
 • szkicowanie pojazdów, praca na sylwetkach, budowanie charakteru obiektów
 • łączenie funkcji i formy
 • storytelling, design elementów w settingu
 • balansowanie detalu
 • finalizacja konceptu i panel prezentacyjny 

 
 

ZAPISY

Kurs podzielony jest na bloki 2-miesięczne - każdy blok to 8 zajęć na przestrzeni ok 2 miesięcy. Bloki są niezależne od siebie, dlatego kurs można rozpocząć od dowolnego bloku. Zapisanie się na kurs wiąże się z umową i rezerwacją miejsca w grupie na stałe, do końca sezonu (wrzesień-czerwiec), zgodnie z regulaminem kursu. Można zrezygnować wcześniej, z końcem bieżącego bloku, pod warunkiem zachowania miesięcznego wypowiedzeniaNie ma możliwości rezygnacji z drugiego miesiąca rozpoczętego bloku, a rezygnację należy zgłosić mailowo najpóźniej 10-tego dnia drugiego miesiąca danego bloku, w sposób opisany w regulaminie. Zgłoszenie późniejsze (w szczególności na ostatnich zajęciach danego bloku lub później) daje możliwość rozwiązania umowy dopiero z końcem kolejnego bloku. 

REGULAMIN Fenomenarium (Concept Art i Ilustracja) 2023/24 (PDF)

KURS CONCEPT ARTU I ILUSTRACJI OPŁATA MIESIĘCZNA
Środy 18:00-22:00, poziom zaawansowany, tryb on-linegrupa od 16 lat 660 pln
(536,59 pln + 23%VAT)

Opłata miesięczna jest stała - zawsze pokrywa 4 zajęcia, niezależnie od ich liczby w miesiącu. Zajęcia odbywają się według poniższego kalendarza - zwykle 4x w miesiącu, a jeżeli jest ich wyjątkowo 5 albo 3, blok może kończyć się tydzień przed lub po zakończeniu miesiąca kalendarzowego, a kolejny blok odpowiednio rozpoczynać się tydzień wcześniej lub później (patrz: grudzień/styczeń w kalendarzu poniżej). Nie ma możliwości odrabiania zajęć w innej grupie, niewykorzystane zajęcia nie przechodzą na kolejny miesiąc, a opuszczanie zajęć nie uprawnia do zwrotu opłaty. Opłatę należy wnosić do 10 dnia danego miesiąca.

 

Kalendarz Fenomenarium 2023 24

 

 

Co jest potrzebne do udziału w kursie?

Uczestnik powinien:

 • dysponować oprogramowaniem graficznym (preferowany Adobe Photoshop w dowolnej wersji; możliwe jest też inne oprogramowanie, np. bezpłatna Krita, Procreate itd., z zastrzeżeniem, że prowadzący mogą tłumaczyć niektóre zagadnienia w środowisku Photoshopa, a niektóre techniki mogą nie być możliwe w innym oprogramowaniu; dla bloku #4 wymagany jest darmowy Blender w najnowszej wersji; w niektórych momentach kursu mogą być proponowane dodatkowe, opcjonalne, darmowe programy);
 • dysponować sprzętem spełniającym minimalne wymagania tego oprogramowania (preferowany komputer + tablet graficzny; możliwy również iPad + Pencil lub podobny sprzęt, z zastrzeżeniem, że niektóre tematy są trudniejsze lub niemożliwe na iPadzie - np. Blender lub photobashing)
 • dysponować dobrym łączem internetowym i mikrofonem (kamerka nie jest konieczna)
 • założyć bezpłatne konto na platformie Discord (akceptując przy tym warunki korzystania z usługi)
 • mieć opanowane podstawy rysunku (postać/perspektywa, walor) oraz podstawy digital paintingu (umiejętność pracy na tablecie graficznym, kolor) - prosimy o przesyłanie próbek prac potwierdzających te umiejętności

UWAGA: zakazane jest nagrywanie i udostępnianie zajęć ON-LINE oraz połączenie z platformą kursu za pomocą kilku kont jednocześnie.

FAQ: Nie potrafię ocenić swojego poziomu - jak określić, czy wybrać poziom średni czy zaawansowany?

Zadaj nam to pytanie mailem, prześlij link do portfolio (np. artstation, instagram) albo katalogu on-line z kilkoma reprezentatywnymi pracami (gdrive, onedrive itd).

 

Jak się zapisać?

1.  SKONTAKTUJ SIĘ   z nami i zapytaj o miejsce w wybranej grupie.

2.  ZAPISZ SIĘ   korzystając z formularza zapisów

 

 

 

Wybrane prace wykonane przez uczestników naszego kursu: 

 

 

Prace wykonane na naszych kursach przez ich uczestników

 

BLOK: Mood art: enviro

BLOK: Projektowanie postaci: kreatura

BLOK: Kolor w concept arcie

BLOK: Efektywne projektowanie

BLOK: Projektowanie postaci/grupy postaci

BLOK: Projektowanie lokacji/enviro

BLOK: Projektowanie obiektu/pojazdu/broni do gry

BLOK: Kolor w concept arcie

BLOK: Projektowanie postaci/grupy postaci

BLOK: Projektowanie lokacji/enviro

BLOK: Projektowanie obiektu/pojazdu/broni do gry

 

 

 

W POPRZEDNICH SEZONACH ZREALIZOWALIŚMY:

 

2022/2023 (prowadzący: Patrycja 'Pat Fix' Bartnik / Piotr Bystry / Kacper Madejak):

2021/2022 (prowadzący: Patrycja 'Pat Fix' Bartnik / Marcin Przybyś / Piotr Bystry / Piotr Leszczyński / Kacper Madejak):

2020/2021 (prowadzący:  Bożena Chądzyńska / Kasia 'Kafis' Zielińska / Patrycja 'Pat Fix' Bartnik  / Marcin Przybyś): 

2019/2020 (prowadzący:  Bożena Chądzyńska / Kasia 'Kafis' Zielińska):

2018/2019 (prowadzący: Konrad Czernik):

 • Mood art: enviro
 • Projektowanie postaci: kreatura
 • Storyboarding w produkcji gier, filmów i animacji  (blok gościnny, prowadząca: Milena Młynarska)
 • Ilustracja fantasy (okładka/karcianka/moodart)  (blok gościnny, prowadząca: Milena Młynarska)
 • Projektowanie lokacji: interior design i obiekty
 • Efektywne projektowanie

2017/2018 (prowadzący: Konrad Czernik):

 • Kolor w concept arcie
 • Anatomia na potrzeby concept artu i ilustracji  (blok gościnny, prowadzący:  Grzegorz Przybyś)
 • Projektowanie postaci/grupy postaci
 • Efektywne projektowanie  (blok gościnny, prowadzący: Greg Westphal, absolwent Feng Zhu FZD School of Design)
 • Projektowanie lokacji/enviro
 • Projektowanie obiektu/pojazdu/broni do gry

2016/2017 (prowadzący: Konrad Czernik):

 • Kolor w concept arcie
 • Projektowanie postaci/grupy postaci
 • Projektowanie lokacji/enviro
 • Projektowanie obiektu/pojazdu/broni do gry
 • Efektywne projektowanie

2015/2016 (prowadzący: Grzegorz Przybyś / Konrad Czernik):

OSTATNIO W PRACOWNI

 

Kontakt

tel. 506 135 804

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin (PDF)

Polityka prywatności (PDF)